top of page

Hocam, Kaç Saatte İngilizce Öğreniriz?

Bugünlerde Türkiye’de, öğrencilerin İngilizce “öğrenmek” ya da “konuşmak” için kaç saate ihtiyaçları olduğu hakkında “tartışmalar” yapılmakta. Aslında, bunu yapmak için yeni kısaltmalar bile icat ettik – sınıf saatleri bugünlerde genellikle “GLHs” (“rehberli öğrenme saatleri” – “guided learning hours”) olarak adlandırılıyor.


Ne de tuhaf bir kelime oyunu – aslında gerçekten söylemek istediğimiz şey “sınıfı hıncahınç doldurmak” ve “kulaklar öğretmende!” demek.


Bununla birlikte kimi uzmanlar (ve yayıncılar) şu tür tavsiyeler üstünde “uzlaşmışlardır”:: A1 – 80-100 GLHsA2 – 180-200 GLHsB1 – 350-400 GLHsB2 – 550-600 GLHsC1 – 750-800 GLHsC2 – 1000-1200 GLHs Ben C2 seviyesi için önerilen GLH’ye dair ciddi şüpheler taşıyorum – birçok daha üst düzey öğrenci bu seviyeye tek başına “sınıf GLH’si sayesinde ulaşmamaktadır (“yetenek” temel bir faktördür, anadili konuşlan ortamlardaki “genişletilmiş kullanım” da). “Doğru ortam” da oldukça önemlidir – eşim 25 yıldır bir ELL ve sanırım ona daha akedemik bir ortamda güçlük çekeceğini söylesem alınmaz – ama ruhani doğa, reconnective tedavi, işkolik eğitimcilere danışmanlık gibi konularda da herkese havlu attırabilir! Ama bu başka bir yazının konusu… Türkiye’de üniversite düzeyindeki pek çok “hazırlık merkezi” ya da “hazırlık okulu” için B2 ile C1 Arasındaki ayrım oldukça ilginçtir. Çünkü CEFR açısından, birçok Türk üniversitesi B2 ile C1 arasında bir “hazırlık bitirme düzeyi” belirlemiştir. Bu CERF düzeyleri için IELTS denkliklerine baktığımızda bunu daha net görebiliriz – IELTS’i bilenleriniz için, 5.0 ile 7.0 arasında bir düzey. Türkiye’deki pek çok “hazırlık merkezi” hâlâ programları ve ilerleme sistemlerini CERF ve TOEFL puanları ya da IELTS aralıklarıyla tanımlamaktadır; hazırlıktan ya da ilk yıldan “mezun olma” terminolojisi budur. İngiltere’deki liste başı üniversitelerin hepsi IETS’de 7.0 istemektedir ve diğer “saygıdeğer” üniversiteler de lisans programlarına başvuran yabancı öğrencilerden IELTS’de 6.5 istemektedir (her modül için 6.0’ın altı kabul edilmez). Bu üniversiteler kendi “hazırlık programları”na katılım için 5.5’i kabul ederler. Şayet Avustralya’da yaşamak istiyorsanız, IELTS puanınızın 7.0 olması şarttır - unutmayın! Boğaziçi IELTS’den 7.0 isterken, BilkentKoçÖzyeğin ve Sabancı 6.5’i kabul etmektedir örneğin. ODTÜ ve Bahçeşehir 6.0 ister ama Bahçeşehir’in MYO programları için yalnızca 5.0 yeterlidir (lisans düzeyinde Amerikan Edebiyatı ve Kültürü okumak isteyen öğrencilerdense 7.5 istenmektedir).
0 views0 comments
bottom of page